En İyi Çamaşır Makineleri

editor

Updated on:

En iyi çamaşır makineleri, yakın geçmişte geliştirilmesine karşın günümüzdeki zorunlu ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Evlere veya diğer alanlara yeni bir makine alınırken, bütçe kapsamında herkes Kaliteli ve ucuz çamaşır makinesi almak ister. Ancak en iyi modeli bulmak, her zaman çok kolay olmayabilir.

Uzmanların ve kullanıcıların tavsiyeleri çok önemlidir. Yapılan yorumlar ve değerlendirmeleri inceleyerek, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek seçenekleri sizler için derledik.

En İyi Çamaşır Makineleri Marka ve Modelleri

Çamaşır makinesi en iyi seçimi yapılırken çoğun zaman kapasiteye ve devir sayısına bakılır. Fakat sadece bu iki özelliğin değil, söz konusu makineyi kullanan diğer kişilerin yorum ve değerlendirmelerinin de dikkate alınması gerekir.

İşte bu yorum ve değerlendirmelere göre öne çıkan en iyi çamaşır makineleri için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Marka/ModelFiyat
Bosch WGA142X1TR19.000 TL
Samsung WW10T604DLE1AH21.000 TL
Altus AL 10123 D13.000 TL
Samsung WW80T4020CE/AH12.500 TL
Profilo CMU12T91TR15.500 TL
Arçelik 9120 M15.000 TL
Beko CM 910112.600 TL
Vestel CMI 12822218.500 TL
Bosch WGA252XVTR25.000 TL
Siemens WG52A2X0TR21.000 TL
Çamaşır makinesi kalitesi ve özelliklerine göre fiyat listesi

En iyi çamaşır makinesi fiyatları, satıcılara bağlı olarak farklılık gösterebileceği ve zaman içerisinde değişebileceği unutulmamalıdır. Bu modellere ilişkin detaylı bilgiler ise şu şekildedir:

Bosch WGA142X1TR

Bosch WGA142X1TR, 1200 devir ve 9 kg kapasite özelliğine sahip bir cihazdır. C verimlilik sınıfında yer alan bu makine, son dönemlerin en fazla tercih edilen cihazlarından biri olarak dikkat çeker. 16 farklı leke için özel programlarının olması, suda bekletme özelliği ve 10 yıl garantili motoru ile beklentileri karşılayan bir çamaşır makinesidir.

Eco yıkama modu ile enerji ve su tüketimini minimize eden ve yıkama maliyetlerini düşüren bu cihaz, dijital göstergesi olan kontrol paneline sahiptir. EcoSilence Drive ve AquaSpar gibi yeni nesil özellikleri ile öne çıkan bir seçenektir. En iyi çamaşır makineleri incelemesi yapılırken, bu tür yeni nesil teknolojiler fazlasıyla dikkat çekmektedir.

Samsung WW10T604DLE1AH

Samsung WW10T604DLE1AH, elektrik ve su kullanımında yapmış olduğu tasarruf ile öne çıkar. Eco Buble teknolojisi ile düşük sıcaklıklarda dahi başarılı yıkama performansı elde edilmesini sağlar. Köpükler ile kumaşların yumuşak bir şekilde birleşmesini sağladığından, çamaşırların kullanım ömürlerinin yıkama nedeniyle kısalmasını engeller.

İyi Çamaşır Makinesi modelleri arasında yer alan ve Samsung tarafından geliştirilen, bu cihaz, 1400 devir ve 10,5 kg kapasiteye sahiptir. Aynı zamanda yapay zeka desteklidir. Kullanıcıların yıkama alışkanlıklarını öğrenerek yıkama programı tavsiyesi dahi vermektedir. Kontrol panelinin çok kullanışlı olması ve programlarının özelleştirilebilir yapısı, dikkat çeken diğer özelliklerindendir.

Altus AL 10123 D

Kaliteli çamaşır makinesi denildiğinde akla daha çok pahalı markalar gelir. Ancak uygun fiyat avantajı ile değerlendirilmesi gereken marka ve modeller de vardır. Altus AL 10123 D de bunlardan biri olup, 1200 devir ve 10 kg kapasitesi ile dikkat çeker. Toplamda 15 farklı yıkama programı olan bu modelde, 18 ve 30 dakikalık iki farklı yıkama programı vardır. Ayrıca battaniye ve yorganların yıkanacağı programlar da yine Altus AL 10123 D tarafından kullanıcılara sunulmaktadır.

Birçok kullanıcının, pahalı ürünlerle benzer kalitede olduğunu vurguladığı Altus AL 10123 D, dengesiz yük kontrolü gibi hassas teknolojilere de sahiptir. Çamaşır makinesine çok fazla para vermek istemeyenler için en önemli alternatiflerden biridir.

Samsung WW80T4020CE/AH

Yüksek kapasiteli makine istemeyenler için geliştirilen Samsung WW80T4020CE/AH, 8 kg kapasiteye sahiptir. Ayrıca bu cihazın 9 kg ve 7 kg kapasiteli seçenekleri de vardır. Samsung tarafından üretilen ve 20 yıllık dijital inverter motor garantisi sunulan bu cihaz, çok uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilir.

D enerji sınıfında yer alan cihazın yıllık enerji tüketim miktarı 74 kWh olup, her yıkamada ortalama 48 litre su kullanmaktadır. StayClean teknolojisi ile deterjan gözünde kalıntı bırakmadan tüm deterjanı alması, makinenin uzun ömürlü olması açısından önemli bir detaydır. Sessizliği ve yıkama performansı ile kullanıcılardan tam not alan WW80T4020CE/AH, seçeneklerden biridir.

Profilo CMU12T91TR

2024 yılının en kaliteli çamaşır makinesi arasında gösterilen Profilo CMU12T91TR, 1200 devir ve 9 kg kapasitesi ile dikkat çeker. Sessiz çalışması, elektrik ve su tasarrufunda başarılı sonuçlar vermesi, en önemli özelliklerindendir. Silent Plus teknolojisine sahip cihazın motoruna 10 yıl garanti verilmektedir.

Bir Alman markası olan Profilo tarafından geliştirilen bu cihazda farklı yıkama programları bulunur. 15 ve 30 dakikalık kısa yıkama programları, acil ihtiyaçlara yönelik çözüm üretir. Kırıştırma yapmaması, sessiz çalışması ve kendine has tasarımı ile kullanıcıların beğenisini kazanan bir modeldir.

Arçelik 9120 M

Türkiye’de en fazla talep gören çamaşır makinesi markalarından biri olan Arçelik tarafından üretilen 9120 M modeli, 1200 devir ve 9 kg kapasiteye sahiptir. Cihazda, 10 yıl garantili olan ProSmart Inverter motor vardır. B enerji sınıfında yer alan cihazda tam açılır kapak ve program sırasında çamaşır ekleme özelliği bulunmaktadır.

Arçelik 9120 M, yeni nesil yıkama teknolojileri le dikkat çeker. Buharlı yıkama, kırışık oluşturmama, çamaşırların yumuşatılması ve ütüleme kolaylığı sağlanması, yeni nesil yıkama teknolojilerinin sunduğu avantajlardır. Pamuklu, yün, bebek giysileri, hassas ve hızlı programları ile yıkama ihtiyaçlarına etkili çözümler üretmektedir.

Beko CM 9101

Beko CM 9101, 9 kg’lık yüksek kapasitesi ile kalabalık ailelerin dahi yıkama ihtiyaçlarını karşılayan bir seçenektir. Enerji ve su tasarrufu konusunda başarılı bir model olan Beko CM 9101, ProSmart Inverter motora sahip ve bu motor 10 yıl garantili. Garanti süresinin uzunluğu, önerileri içerisinde yer almasının nedenlerinden biridir. Ancak buradaki 10 yıllık garantinin sadece ürünün motoru için geçerli olduğu ve genel garanti süresinin daha kısa olduğu unutulmamalıdır.

Makine bulunan yıkama programlarının özelleştirmeye imkan veren teknolojiye sahiptir. Hızlı yıkama teknolojisi ile yıkama sürelerini neredeyse %50 oranında azaltmaktadır. Böylece acil yıkama ihtiyaçlarına karşılamaktadır. Sessiz çalışma özelliği, sonradan çamaşır ekleme gibi farklı yanları da bulunmaktadır.

Vestel CMI 128222

Vestel tarafından geliştirilen CMI 128222, sahip olduğu yeni nesil teknolojiler sayesinde kullanıcıların evde değilken dahi çamaşır yıkamasına imkan vermektedir. 1200 devir ve 12 kg kapasite ile dikkat çeken bu ürün, yıllık 54 kWh elektrik tüketmektedir. Bu rakam, birçok makineden daha düşüktür.

Farklı yıkama programları ile çamaşırların türlerine uygun yıkamaların yapılmasını sağlar. Ayrıca programların özelleştirilmesi için sıcaklık ve devir ayarlaması yapılabilir. Deneyimleyen kullanıcıların önemli bir kısmı, sıcaklık ve devir ayarının yapılmasına imkan verilmesinin, daha yüksek yıkama performansı alınmasını sağladığını ifade etmiştir.

Bosch WGA252XVTR

Bütün Bosch modellerinde yer alan 10 yıl garantili ve sessiz çalışma özelliği olan motor, bu modelde de yer alır. Yeni modellerin tamamında olan sonradan çamaşır ekleme, Reload özelliği ismiyle bu cihazda kullanıcılara sunulmaktadır. AntiVibration gibi özellikleri ile sessiz ve sorunsuz bir kullanım deneyimi sağlar. 1200 devir ve 10 kg kapasitesi ile evlerde çamaşır yıkama ihtiyaçlarını rahatlıklar karşılayan bir modeldir.

Siemens WG52A2X0TR

C enerji sınıfında yer alan Siemens WG52A2X0TR, 10 yıl garantili ve sessiz çalışma özelliğine sahip olan IQdrive motora sahiptir. Yıllık enerji tüketimi 67 kWh olup, genel ortalamanın altındadır. 10 kg kapasitesi ve 1200 devir ile günümüzdeki en dikkat çeken seçeneklerden biridir.

Kullanıcı deneyim ve yorumlarına göre; sessiz çalışması, çamaşırlarda deterjan kalıntısı bırakmaması ve çamaşırları temiz yıkaması ile dikkat çektiği görülür. İçerisinde bulunan varioSpeed özelliği ile yıkama programlarının hızlandırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca 15 ve 30 dakikalık kısa yıkama seçenekleri de bulunmaktadır.

Çamaşır yıkama bir çok faktör göz önüne alınarak farklılık gösterir. Ancak kapasite, motor gücü ve dayanıklılığı, sessiz çalışma, yıkama programı sayısı ve programların özelleştirilebilir olması gibi temel konular, bazı modellerin öne çıkmasını sağlar. Öne çıkan modelleri sizler için derledik, fakat bu ürünler arasından seçim yaparken farklı kullanıcıların yorum ve değerlendirmelerini de mutlaka dikkate almanız gerekir.

En İyi Çamaşır Makinesi Kaç Devir Olmalı?

Çamaşır makinelerinin devir sayısı, motor gücünü gösteren önemli bir ölçüttür. Ev kullanımları için 1000 devir olan makineler yeterli olmaktadır. Ancak bütçe kapsamında 1200 veya 1400 devir olan seçenekler de tercih edilebilir.

Hangi Marka Çamaşır Makinesini Almalıyım?

En iyi çamaşır makinesi, ihtiyaçları en üst seviyede karşılayanlardır. Günümüzdeki birçok marka, makine motorlarına 20 yıla varan sürelerde garanti vermektedir. Garanti süresi uzun olan ve teknik özellikleri, ihtiyaçları karşılayan markalar tercih edilmelidir.

En Az Elektrik Kullanan Çamaşır Makinesi Hangisidir?

Elektronik eşyaların elektrik kullanımı, enerji sınıflaması ile gösterilmektedir. En az elektrik yakanlar A+++ sınıfında yer almaktadır.

En Çok Satılan Çamaşır Makinesi Hangisidir?

Türkiye’de en çok tercih edilen makineler, 1200 devir ve 9 kg kapasiteli olanlardır. Farklı markaların bu özelliğe sahip olan modelleri, daha fazla tercih edilmektedir.

İçeriğimizi Oylayın!

Yazar: editor

Yorum yapın